Uwaga!
Sprzedaż projektów została wstrzymana do odwołania. Prosimy nie składać zamówień, gdyż nie będą realizowane
Brak projektów w koszyku
Masz pytanie odnosnie projektu? czekamy na twój tel +48 392 88 44
Strona głównaABC BudowyJak wybrać działkę 
Pierwszym krokiem do wymarzonego domu jest wybór działki.


Jak i gdzie szukać.

Poszukiwanie działki można przeprowadzić w różnorodny sposób. Można wsiąść w samochód i pojeĽdzić po okolicy, popytać się znajomych lub też można udać się do biura nieruchomości i poprosić o pomoc pośrednika. Szukanie na własną rękę zapewne będzie mniej kosztowne ale i często bardziej czasochłonne niż za pośrednictwem agencji nieruchomości. Nie mniej jednak bardzo ważna jest decyzja, gdzie działka powinna się mieścić. Miasto, wieś lub przedmieście. W tym momencie trzeba rozważyć wszystkie wady i zalety danego miejsca. Miasto niesie za sobą większe możliwości zawodowe, edukacyjne ale ceny ziemi są znacznie wyższe niż na przedmieściu a już niewątpliwie, niż na wsi. Natomiast znacznie łatwiej jest nabyć ziemię na wsi. Wieś niesie za sobą bardziej ekologiczne życie ale zarazem jest utrudniony dostęp do sklepów, służby zdrowia, zakładów pracy itd.

Na co zwrócić uwagę

Nie tylko ważne jest miejsce położenia wymarzonej działki ale również trzeba zwrócić uwagę na uwarunkowania geograficzne i techniczne.
Dobrze położona działka jest pochylona lekko na południe. Optymalnie byłoby, gdyby południowa część terenu była, bez przeszkód, naświetlana przez słońcea a północna osłonięta , np. lasem. W przeciwnym przypadku mieszkanie będzie bardzo zimne.
Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę kształt działki. Najlepszy jest wydłużony prostokąt, ponieważ łatwo da się wpisać dom z funkcjonalnym ogrodem.
Wielkość parceli należy dopasować do wielkości domu. Jeżeli jest już zakupiony projekt to w nim są podane minimalne wymiary działki. Natomiast jeżeli wybór projektu poprzedza zakup ziemi, należy zastanowić się jaki duży ma być dom, ogród i czy na działce postawione będą jakieś dodatkowe budynki (garaż, altanka).
Działka musi mieć dostęp do drogi publicznej, inaczej nie uzyska się pozwolenia na budowę. Warto jednak zwrócić uwagę czy droga nie jest zbyt bardzo ruchliwa lub czy w przyszłości nie będzie tuż obok przebiegać jakaś duża inwestycja typu droga szybkiego ruchu lub inne budowy zakłuwające spokój.
Uniknąć możemy zbędnych formalności kupując działkę uzbrojoną, tzn. posiadającą przyłącze elektryczne i wodno-kanalizacyjne oraz objętą planem zagospodarowania przestrzennego.

Strona prawna

Zanim pójdzie się do notariusza podpisać umowę kupna tej wymarzonej działki, należy sprawdzić kilka rzeczy formalno-prawnych.
Jeden aspekt to to, czy działka nie leży na terenie np.rezerwatu bądĽ nie jest gruntem rolnym. Wiadomo na terenie rezerwatu domu nie wolno budować a z gruntem rolnym różnie to bywa. Gdy jednak decydujemy się na zakup gruntu rolnego, to warto wcześniej porozmawiać z np. geodetą lub projektantem, czy da się na takiej ziemi cokolwiek wybudować i czy da się uzyskać wszelkie pozwolenia na budowę.
W sądach rejonowych są księgi wieczyste, w których są opisy nieruchomości, informacje o aktualnych właścicielach, wpisy dotyczące użytkowania wieczystego, wpisy ograniczonych praw rzeczowych oraz ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością a także wpisy hipotek obciążających nieruchomość. Są to bardzo cenne informacje i warto je sprawdzić. Księgo wieczyste są jawne, dostępne dla każdego.
Po sprawdzeniu i wszystkich niezbędnych informacji należy udać się do notariusza bo tylko w jego obecności można podpisać umowę.

© 2015 aprojekty.pl All rights reserved
Projekt i wykonanie E-GRUPA